« Prosinac 2021 »

Ukupno: 204991

Gaming Hosting

Počeo sam igrati neke dobre igre na računalu. Igrice o kojima pričam su CoD4 (Call of Duty 4) i Minecraft. Točnije nisam igrao single player nego multi player. Multi player po hrvatski znači više igrača tj. Igranje online. Sad, kako se zove platforma na kojoj igramo. Zove se server. Server mora pokretati neki hosting. Oni imaju puno server kućišta koja mogu biti za gaming servere, web hosting itd.

Prva igrica koju mi je prijatelj predložio je CoD4. Ispočetka smo igrali na drugim serverima, sa drugim igračima. Zatim smo pronašli web stranicu koji nudi besplatne servere. Mi smo uzeli jedan server gdje smo bili owner i imali sve kontrole. No, taj server nije bio vječan, čim bi izašli iz browsera tj. napustili web stranicu na kojoj se pokretao server onda bi se izgazio. Ako želite posjetiti taj site kliknite ovdje.

Htjeli smo imati svoj server koji je vječan. Pronašli smo jedan Hosting. Taj hosting je imao sve, od web hostinga do gaming hostinga. Zove se Hrvatski Hosting. Ako želite saznati više o njemu kliknite ovdje. Naručili smo jedan CoD4 server koji smo plaćali 30 kn/mj. Mogao je primati 12 igrača. Uz to smo dobili Game Panel koji je služio da preko njega možemo ugasiti/restartati server. Također služio je i da promijenimo postavke servera npr. Ime, mapu, vrijeme, modove,  admine i td. Račune sam ispisao i na pošti platio. Nakon jednog mjeseca više nisam plaćao jer to nije više bilo zanimljivo.

Druga igrica koju sam igrao sa prijateljima je Minecraft. Također Hrvatski Hosting je nudio Minecraft servere. Uzeli smo jedan Minecraft server koji smo plaćali 109 kn/mj. Nazvali smo ga Tarantulacraft. Mogao je primati beskonačno mnogo igrača, beskonačnu memoriju za world (mapu). Ja sam plaćao dva mjeseca. L.M. , koji je skupa sa mnom bio owner, nije htio plaćati pa je i to propalo. Drugi prijatelji su isto htjeli imati Minecraft server pa su ga kupili. Zvao se VoidCraft. Hosting na koji su pretplaćeni zvao se Experience. Naravno i njihov server je propao. :D

Nijedan server nije bio previše popularan. Shvatili smo da je glupo plaćati za nešto što nam ne znači ništa. Možemo igrati i na drugim serverima i biti prvaci. No, što smo još shvatili je da previše vremena provodima za računalom i igramo igrice. Ljepše je otići na igralište sa loptom i igrati nogomet. No, pustimo sad to.

Počeo sam se baviti izradom web stranica. Program preko kojeg iz(g)rađujem web stranice zove se Adobe Dreamweaver. Da bi ljudi mogli vidjeti moju web stranicu moram je staviti na Internet. Narvno preko hostinga. Naručite domenu i mjesečno je plačate. Uz to dolazi vlastita domena i FTP folder u koji stavite svoju web stranicu. Sljedeći korak koji ću napraviti je nabaviti domenu za svoju web stranicu.

Karlo Kramarić

Tableti

Imaju li svrhu ili nemaju ?

Bok, danas ćemo pisati o tabletima, čemu služe, valjaju li uopće.

Moje mišljenje je, da je tablet  jedna totalno nepotrebna kategorija tehnologije. Ne vidim svrhu tableta, a zašto ne vidim svrhu postoje dva razloga. Prvi je računalo, a drugi mobitel. Ne postoje stvari što mobitel i računalo ne mogu, a što tablet može. Sastavio sam jednu listu sa 8 razloga zašto ljudi misle da je dobro imati tablet.

1.       Ima veću rezoluciju od mobitela. - To nije istina, ima istu, a možda čak i manju rezoluciju. Jedini tablet koji ima veću rezoluciju od telefona je Appleov iPad.

2.       Dobar je za slikanje. - Nije dobar za slikanje zbog toga jer rijetko koji tablet ima dobru kameru.

3.       Predstavlja odličnu zamjenu za lap-top. - To definitivno nije točno. Tablet nije jači od lap-topa, ne može se instalirati Windowsi. Jedino je tablet lakši pa je zato lakši za prenošenje od lap-topa.

4.       Ima bolje specifikacije od mobitela. - Nema, tablet je ustvari mobitel sa većim ekranom.

5.       Može se ubaciti SIM kartica tako da možemo zvati nekoga. - Za to postoje mobiteli.

6.       Baterija duže traje. - Od lap-topove baterije traje duže, ali od mobitela ne.

7.       Veliki ekran za gledanje filmova i igranje igrica. - To je točno, tablet ima veći ekran i dobar je za takve stvari.

8.       Tablet ne šteka i brži je od mobitela. - Zavisi od cijene i  starosti. Ako tablet ima veću cijenu onda će biti boljih karakteristika prilikom korištenja. Možeš kupiti skupi tablet koji ti nikad neće štekati ili jeftini koji će nakon nekoliko mjeseci užasno štekati.

Postoje dvije vrste tableta: Android Tablet i Tablet PC.

Android Tablet ima sve što i suvremeni Smartphone samo veći ekran. Cijene se kreću od 400 do 3500 kn. Postoji puno različitih  brandova jeftinih Android Tableta pa ih neću nabrajati. Skuplji su Huawei, već spomenuti iPod, Samsung Galaxy Tab itd.

Tablet PC je više baziran da radi kao i računalo. Ima dobar procesor kao računalo, samo manji , manju grafičku, manju matičnu ploču. Na takve tablete se  mogu instalirati Windows-i i ostali OS-ovi. Karakteriziraju ih dosta visoke cijene, od 2000 kn. Najpopularniji takav tablet je Surface od Microsofta.

Zaključak:

Smatram da je nepotrebno kupiti Android Tablet. Radije kupite neki veći Smartphone  npr. Samsung Galaxy Mega. Ili ako više volite računala kupite Tablet PC npr. Surface. Ili netbook kojemu baterija duže traje i manji je od lap-topa. Taman za dugotrajna putovanja. A ako baš želite uzeti Android Tablet onda kupite skupljeg jer ćete biti nezadovoljni koliko je spor jeftiniji Android Tablet.

To je to!

Karlo Kramarić