Ukupno: 203817

PRIREDBA POVODOM ZAVRŠETKA NASTAVNE GODINE 2021./2022. U PŠ JOSIPA JEDVAJA VRBNO
Autor: Ingrid Cindori, 23. 6. 2022.

Učenici su sa svojim učiteljima pripremili lijepu završnu priredbu u kojoj su mogli uživati svi nazočni roditelji, braća, prijatelji i ostali mještani.

Tijekom razdoblja od 22. travnja 2021. do 22. travnja 2022. nizom aktivnosti obilježili smo Godinu Marka Marulića i tako dali i svoj doprinos velikoj obljetnici 500 godina od tiskanja Judite, našeg prvog književnog djela tiskanog na hrvatskomu jeziku. Marulićeva Judita inspiracija je i novim naraštajima. Slušajući čitanje odabranih dijelove Judite u novom ruhu našega književnoga jezika, u priči glasovitoj i u najnovijoj adaptaciji – stripu, nazočni su mogli uživati i u maloj reviji nakita koji su izradile, potaknute opisom Juditina nakita, naše osmašice: Darinka, Ivana i Vesna, a uskočile su i Marija i Juliana. Glazbeni majstor ove priče bio je Benjamin, a odabrane ulomke pročitali su Martin, Marin i Dario.

Nakit su nosile sve učenice naše škole - i tako nakratko postale Judite našega Vrbna! Revija nakita odvijala se uz glazbenu podlogu iz doba kada je Marko Marulić živio i stvarao.

Nakon revije su nam Renato i Mihael krasnoslovili pjesmu Škola je gotova, a pjevački zbor učenika nižih razreda razveselio nas je razigranom ljubavnom pjesmom Malena, zdravo, medena, zdravo!

Roman može biti pravo nadahnuće za pisanje pjesme. Marija je pronašla takvo nadahnuće nakon što je pročitala roman Charlie i tvornica čokolade i napisala šaljivu pjesmu o slastičarskom zanatu svoje sestre, s kojom je sudjelovala na Međuopćinskoj smotri Lidrana koja se ove godine održala u našoj matičnoj školi.

Naša pjevačica Laura je i ove godine sudjelovala na Međunarodnom festivalu „Djeca pjevaju“ pa nam je otpjevala pjesmu Vrana zvana vjana s kojom je nastupila na Festivalu.

Konstantno njegujemo i čuvamo bednjanski kaj u govoru i pismu na satima hrvatskoga jezika te se svojim radovima ponosno predstavljamo na smotrama. Darinka nam je pročitala svoju pjesmu s kojom je sudjelovala na Županijskoj smorti Lidrana u Petrijancu.

Pjevački zbor učenika viših razreda otpjevao nam je dvije tradicijske pjesme Posavine, a između njih je Anđelko krasnoslovio svoju pjesmu Iz vedrine stisnutoga srca.

Naša lutkarska grupa koju čine učenice 2. i 4. razreda, uz pripovjedačku podršku naših prvašića, zajedničkim snagama izveli su svoju verziju bajke Vuk i tri praščića te pokazali veliki napredak u lutkarskom umijeću.

Na kraju priredbe pogledali smo kratak videouradak kojim smo se osvrnuli na jedan zanimljiv događaj u Vrbnu: izradu i otvorenje hotela za kukce. Aktivnosti su medijski popratili učenici 6.b razreda koji su bili vrlo aktivni u Medijskoj radionici tijekom cijele školske godine. Ove smo školske godine bili uključeni u projekt Ekologija i održivi razvoj pa smo, uz ostale projektne aktivnosti, napravili i hotel za kukce. Voditelj projekta je naš knjižničar, a pomagali su mu i ostali učitelji koji se pojavljuju u videouratku te svi učenici naše škole. Hotel je svečano otvorila naša ravnateljica, a prvi stanovnik se uselio netom nakon otvorenja.

Nakon priredbe nazočnima se obratila gđa Sanja Majcen, naša ravnateljica, i pohvalila sve učenike i učitelje za angažman tijekom cijele školske godine te nas poticajnim riječima ohrabrila za izazove u novoj nastavnoj godini. Priredbi je nazočio i župnik Danijel Herceg te gosp. Damir Poljak, načelnik Općine. Načelnik se obratio nazočnima i pohvalio sve izvođače i njihove izvedbe. Posebno je istaknuo uspjeh dvoje učenika - Darinke Hlevnjak i Anđelka Polančeca koji su sudjelovali na županijskim natjecanjima. Uz prigodne čestitke, učenicima je dodijelio i novčane nagrade.