Ukupno: 203802

Terenska nastava iz povijesti
Autor: Berislav Njegovec, 2. 11. 2021.

Učenici od petog do sedmog razreda matične i područne škole 28.10.2021. sudjelovali su na terenskoj nastavi i posjetili Muzej evolucije i neandertalaca u Krapini.

Po dolasku u Muzej zajedno su pogledali film o krapinskim neandertalcima. Podijeljeni u tri grupe započeli su sa obilaskom muzejskog postava. Na početku su upoznali Krapinu s kraja 19. stoljeća i saznali detalje o tome kako je  Dragutin Gorjanović Kramberger pronašao kosti neandertalaca, životinja i kamenih alata. Vidjeli su najsačuvanije replike kostiju neandertalaca. Nakon toga su gledali film o stvaranju svemira, postanku naše galaksije, planeta Zemlja i pojavi života na Zemlji. Upoznali su  prve živuće organizme i naučili o pojavi i izumiranju dinosaura. Izumiranjem dinoasura pojavljuju se prvi sisavci na našoj planeti pa i prvi čovjekovi pretci. Replike predaka čovjeka u  prirodnoj veličini omogućile su učenicima da razumiju i bolje u shvate  evoluciju čovjeka. Najzanimljiviji dio u Muzeju bio im je prikaz skupine neandertalaca iz Krapine u prirodnoj veličini. Lutke koje ih predstavljaju napravljene su od gume vrlo slične ljudskoj koži, dok su dlake i kosa na njima ljudske. Obilaskom muzeja naučili su o njihovom izgledu, načinu života, ponašanju, bolestima, prehrani, obredima prilikom ukopa, izumiranju… Po završetku obilaska mogli su kupiti suvenir kao uspomenu na posjet Muzeju. Izlaskom iz Muzeja uputili su se na  nalazište  na Hušnjakovu brijegu gdje su u izvornoj stvarnosti mogli vidjeti ostatke polušpilje u kojoj je Kramberger pronašao ostatke neanderatalaca. Razrednom fotografijom na prostoru polušpilje završio je prvi dio terenske nastave, drugi dio nastave učenici će imati u razredu prilikom čega će analizirati viđeno i dati povratnu informaciju o viđenom.