Ukupno: 204909

Terenska nastava učenika trećeg a razreda: Varaždin - središte naše županije
Autor: Berislav Njegovec, 18. 12. 2019.

U utorak, 17. prosinca 2019. učenici trećeg a razreda naše škole u organizaciji ravnateljice škole sa svojom su razrednicom i učiteljicom Jadrankom Hrg krenuli na terensku nastavu u grad Varaždin. Cilj ove nastave bio je upoznati županijsko središte i razumjeti značaj središta za život ljudi u zavičaju.

Na putovanje su krenuli vlakom iz Lepoglave. Budući da je mnogim učenicima ovo prvo putovanje vlakom iskustvo vožnje vlakom prema Varaždinu bilo je nezaboravno. Tijekom putovanja učenici su po unaprijed utvrđenom planu pratili vrijeme, reljef, promet, gospodarstvo zavičaja, a prikupljene podatke će koristiti na sljedećim satovima PID – a. S planom grada Varaždina u ruci razgledavali su ulice i trgove središta grada, kulturno- povijesne spomenike, značajne javne zgrade, šetališta...

Na meteorološkom stupu su provjerili jutarnju temperaturu zraka, a nakon toga se u tišini  pomolili u Katedrali te razgledali njezinu unutrašnjost. Potom su posjetili Županijsku palaču i upoznali se s njezinom bogatom poviješću. Kroz palaču ih je vodio gospodin Tomislav Pajtlar koji im je ukratko ispričao zanimljivosti vezane uz prošlost i sadašnjost naše županije te ih upoznao s funkcioniranjem i radom županijske uprave. Učenicima se veoma svidjela izložena uniforma Husarske garde Varaždinske županije. Posjet Županijskoj palači učenici su završili fotografiranjem u uredu zamjenika župana Tomislava Paljaka. Posjet Entomološkom muzeju s bogatom zbirkom kukaca koju su pobliže upoznali kroz radionicu u kojoj su aktivno sudjelovali uz promatranje brojnih izložaka prikupljenih s područja naše županije izazvao je njihovu veliku pozornost. Tijekom obilaska središta Varaždina učenici su imali zadatak naučiti važnije činjenice o pojedinim građevinama, palačama i spomenicima te su naučeno izlagali kao pravi mali turistički vodiči.

Prije povrataka kućama učenici su se poigrali u dječjem parku, a potom su Šetalištem Vatroslava Jagića krenuli prema željezničkoj postaji.

Iz Varaždina su se vratili kućama oko 15:30.

Slike pogledajte u foto-galeriji.

Učiteljica: Željka Vresk