Ukupno: 203834

Završna konferencija projekta ''Energetska obnova zgrade OŠ Franje Serta''
Autor: Berislav Njegovec, 14. 6. 2018.

U utorak 12. lipnja u OŠ Bednja održana je završna konferencija projekta ''Energetska obnova zgrade OŠ Franje Serta na adresi Ljudevita Gaja 15, Bednja.''

Konferenciji su prisustvovali zamjenik župana Varaždinske županije Tomislav Paljak, zamjenik načelnika Općine Bednja Ivica Hrenić, predstavnik Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Branislav Hartman, pročelik za školstvo Varaždinske županije, Miroslav Huđek, načelink Općine Bednja Damir Poljak, predsjednica Vijeća Općine Bednja Marija Kolačko, predstavnici AZRE, predstavnici projektnog ureda Tesla, predstavnici izvođača radova, članovi školskog odbora, bivši ravnatelji škole, učitelji i zaposlenici, te predstavnici medija.

Nazočnima su se obratili predstavnik Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Branislav Hartman, zamjenik župana Varaždinske županije Tomislav Paljak i ravnateljica škole Sanja Majcen koja je prezentirala aktivnosti energetske obnove.

Sredstva za energetsku obnovu OŠ Franje Serta Bednja dobivena su od Europskog fonda za regionalni razvoj prijavom na Poziv Ministarstva graditeljstva kao posredničkog tijela razine I te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao posredničkog tijela razine II odnosno obaveznog partnera u provedbi projekta kao stručnjaka za provedbu EU projekata.

Svrha projekta je smanjenje potrošnje energije u zgradi OŠ Franje Serta Bednja provedbom sljedećih aktivnosti: toplinska izolacija vanjskog zida grijanog prostora, toplinska izolacija stropa i poda grijanog prostora prema vanjskom prostoru te zamjena stolarije.

Izvršena je obnova sustava grijanja zamjenom postojećih radijatorskih ventila sa dinamičkim radijatorskim termostatskim ventilima s regulatorom diferencijalnog tlaka te zamjenom postojećih cirkulacijskih crpki grijanja i ugradnjom solarnog sustava za pripremu PTV. Kombinacijom izvedbe građevinsko-obrtničkih i strojarskih radova ostvariti će se smanjenje potrošnje energije za grijanje/hlađenje na godišnjoj razini za 69,14 %, smanjiti će se godišnja potrošnja primarne energije te će doći do smanjenja emisije CO₂ za 71,63%.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.204.761,75 kn, od čega se iz Europskog fonda za regionalni razvoj financira 1.199.062,71 kn, a preostali iznos od 905.446,54 kn financira škola odnosno osnivač Varaždinska županija.