Ukupno: 203845

Maturalno putovanje učenika osmih razreda
Autor: Ingrid Cindori, 13. 9. 2017.

U razdoblju od 9. rujna 2017. do 12. rujna 2017. učenici 8.a i 8.b razreda naše matične i područne škole realizirali su svoje maturalno putovanje u organizaciji putničke agencije VARAŽDINTOURS. Tijekom putovanja dobili su priliku za upoznavanje dijela brdsko-planinske regije Hrvatske, gorske Hrvatske i priobalnog područja te samog juga Hrvatske te za upoznavanje s kulturnim, prirodnim, povijesnim i gospodarskim obilježjima navedenih područja.

Na putovanje su krenuli u ranim jutarnjim satima u pratnji triju učitelja. Na svom putu prvo su se zaustavili u gradu Ogulinu. Po dolasku, krenuli su u šetnju gradom uz usputno razgledavanje nekih znamenitosti: Frankopanski kaštel, Park kralja Tomislava u kojem se nalazi spomenik kralju Tomislavu, Vrelo Cesarovac (spomenik izgradnji prvog vodovoda u Ogulinu), bista Ivane Brlić-Mažuranić koja je postavljena povodom 100. godišnjice njezina rođenja, Trg hrvatskih rodoljuba, Đulin ponor… Nakon razgledavanja znamenitosti grada Ogulina posjetili su i upoznali se sa stalnom izložbom Multimedijalnog centra „Ivanina kuća bajke“ postavljenom na principima znanja, kreativnosti i upotrebi novih tehnologija, web-stranicom, virtualnim međunarodnim referencijalnim centrom za bajke i on-line knjižnicom, tematskim putem bajke kroz Ogulin i okolicu, izdavačkom djelatnošću te cjelogodišnjim kreativnim i edukativnim programima namijenjenim djeci i odraslima.

Nakon Ogulina krenuli su prema glavnom odredištu putovanja - Hotelu „Hrvatska“ u Baškoj Vodi. Nakon što su se smjestili, imali su vremena za kupanje i sunčanje na prekrasnoj plaži uz sam hotel - sve do večere. Nakon večere krenuli su u upoznavanje mjesta.

Drugog dana, nakon doručka, slijedio je odlazak u Makarsku. Prošetali su gradom te se upoznali s kulturno-povijesnim znamenitostima grada: crkvom sv. Marka, česmom na Kačićevom trgu, baroknom župnom crkvom, franjevačkim samostanom s crkvom u kojem je smješten Malakološki muzej u kojemu su razgledavali zbirku školjaka. Tijekom povratka zaustavili su se u Vepricu, hrvatskom lurdskom svetištu u kojem prirodna špilja i cijeli krajolik podsjećaju na Lourdes. Slijedio je povratak u Bašku Vodu na ručak. Ostatak dana učenici su bili slobodni te su to vrijeme iskoristili za kupanje, druženje, rekreaciju. Nakon večere, učenici su prošetali mjestom te se međusobno družili i zabavljali.

Trećeg dana, nakon doručka, krenuli su na izlet u Dubrovnik. Šetnja gradom bila je realizirana uz pomoć lokalnog vodiča. Upoznali su kulturno-povijesne znamenitosti grada: Vrata Pila, Stradun, Onofrievu česmu, Franjevački samostan, Knežev dvor, crkvu sv. Vlaha, Orlandov stup, katedralu. Planirana šetnja Stradunom u slobodno vrijeme je bila skraćena radi kiše. Slijedio je povratak u Bašku Vodu te ručak i večera. Ostatak dana učenici su proveli u međusobnom druženju.

Brzo je stigao i posljednji dan maturalnog putovanja. Nakon doručka slijedilo je pakiranje stvari te odjava iz hotela, ručak te polazak prema kućama s usputnim zaustavljanjima prema potrebi. Značajnije zaustavljanje bilo je uz Baćinska jezera. Imali su priliku vidjeti niz međusobno povezanih slatkovodnih krških jezera - šest spojenih i jedno odvojeno jezero.  Baćinska jezera spadaju u red najzanimljivijih pojava u hidrografiji krša te imaju iznimnu prirodnu vrijednost jer su stanište velikog broja zaštićenih pa čak i endemskih vrsta biljaka i životinja.

Učenici su se vratili kućama u večernjim satima s brojnim lijepim uspomenama i spremni za novu školsku godinu.

Fotografije s maturalnog putovanja možete pogledati u Foto-galeriji.

Vesna Funda Štefanek, Ingrid Cindori i Davor Hojski