Ukupno: 205334

Posjet glavnom gradu RH – Zagrebu
Autor: Berislav Njegovec, 24. 10. 2016.

U četvrtak 20.10.2016. godine učenici 4.a i 4.b razreda naše matične i područne škole bili su na izvanučioničkoj nastavi u glavnom gradu naše domovine Republike Hrvatske – Zagrebu.

Nastavu smo započeli obilaskom Zračne luke Zagreb. Nakon napuštanja javnog područja putničkog terminala i prolaska kroz sigurnosnu kontrolu, vidjeli smo terminal Generalne avijacije, stajanku, uzletno-sletnu stazu, zgradu tehničkog prihvata i otpreme zrakoplova, vatrogasnu postaju te zgradu robnog prihvata uz stručno vodstvo i objašnjenje svih faza aktivnosti koje se odvijaju na platformi zračne luke. Posebnu pažnju i uzbuđenje kod učenika izazvalo je slijetanje i polijetanje nekoliko međunarodnih zrakoplova.

Puni dojmova krenuli smo dalje. Vožnjom kroz Novi Zagreb na drugu obalu Save imali smo priliku vidjeti niz poslovnih nebodera, zgrada i velebnih građevina poput Nacionalne  i sveučilišne knjižnice, Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, muzeja, galerija, kazališta, škola i fakulteta.

Stigavši u samo središte grada Zagreba, prošetali smo Trgom bana Josipa Jelačića i razgledali spomenik banu Josipu Jelačiću te fontanu Manduševac. Najpoznatijom zagrebačkom ulicom – Ilicom stigli smo do uspinjače i njome se popeli na Gornji grad – Gradec. Dolaskom na Markov trgupoznali smo upravno i političko središte Republike Hrvatske. Tu se nalazi sjedište Sabora i Vlade. Ušli smo u zgradu Sabora i uz stručno vodstvo doznali  najvažnije podatke o povijesti i radu Sabora. Poseban trenutak za pamćenje bio je kada smo s galerije promatrali sjednicu Sabora.

Kroz Kamenita vrata i tržnicu Dolac, koja je sa svojim živopisnim šestinskim kišobranima pravi magnet za turiste, krenuli smo dalje prema Kaptolu i Zagrebačkoj katedrali. Zagrebačka katedrala je sa svoja dva visoka i vitka zvonika najveća sakralna građevina u Hrvatskoj.

Izvanučioničku nastavu u Zagrebu završili smo šetnjom i igrom u  perivoju Maksimir. Umorni, ali zadovoljni i puni dojmova vratili smo se svojim kućama. Sve što smo vidjeli, naučili, posjetili i razgledali pogledajte u našoj foto-galeriji.

Učiteljice 4.a i 4.b razreda